Geoblog.pl    louis    Podróże    Różne zdjęcia ze świata    "Dno morskie" w domu
2020

"Dno morskie" w domu

Polska, Bydgoszcz

A teraz szczególnego rodzaju „ciekawostka przyrodnicza”. Czyli… „dno morskie” we własnym domu.
Do wykonania tego „tworu” potrzebny jest duży przykryty szklanym blatem stół, z odpowiednio dużych rozmiarów szufladą oraz… eksponaty, wiadomo. Ot i wszystko, cała tajemnica.
A tak na poważnie… Zrobiłem to według pomysłu mojego wnuczka, z którym zresztą wspólnie to „dno” „komponowaliśmy”. Powrzucaliśmy na rozsypany piaseczek wszystko to, co tylko wpadło nam w ręce, a co już od wielu lat do domu zwoziłem – dużą langustę, muszelki, bursztynki, koralowce, stwardniałe odłamki ukwiałów, ryby najeżki i rozdymki, zasuszone koniki morskie, jeżowce, strzykwy, pąkle, kraby, rozgwiazdy itd., itp., a nawet maleńką słonowodną żabkę. No i nawet całkiem fajnie to wyszło, a wnusio z kolegami zawsze mają niezłą radochę przy oglądaniu.
No a potem wnuczek, jeszcze na „bis”, postanowił już całkiem własnoręcznie zrobić swoje własne „morskie dno” w dużo mniejszym stoliczku, bo skoro to duże się udało…
Przy okazji zaznaczam, żeby nie było nieporozumień – wszystkie eksponaty pochodzą z czasów, kiedy jeszcze można było zupełnie bez przeszkód przywozić takie przyrodnicze pamiątki do Polski. Dziś jest to oczywiście zabronione (nawet zwykłe muszelki – rety!), ale kiedyś było to bardzo popularnym pośród turystów czy marynarzy zwyczajem. Zapewniam zatem, że nie ma w tym nic nielegalnego.

stock
stock - 2020-06-04 12:47
Super kompozycja. Rozumiem sens zakazu, ale moim zdaniem idzie trochę za daleko - nie można wziąć jednej muszelki z miejsca, gdzie są ich miliony.

mamaMa
mamaMa - 2020-06-04 13:35
A czy wiadomo dno jakiego morza ta kompozycja przedstawia?

;-)

Pozdrawiam

louis - 2020-06-04 14:44
stock; tak, niektóre z tych zakazów są zupełnie oderwane od rzeczywistości. Bo muszelek i odłamków koralowych raf jest na tropikalnych plażach całe mnóstwo, wcale nie trzeba po nie nurkować i niczego niszczyć, ale cóż począć, czasy nam się zupełnie pozmieniały. Ot, najprościej wszystkiego zakazać.
Pozdrowionka

mamaMa; ha, mój wnusio nazwał to... Morzem Kujawskim. Ciekawe skojarzenie miał.
Pozdrawiam gorąco.

zula - 2020-06-05 08:07
Pomysł bardzo ciekawy. Ładnie wygląda!
Kiedyś muszelki były także jedną z moich pamiątek z podróży i do dzisiaj wzbudzają ,,zainteresowanie,,.
Pozdrawiam

louis - 2020-06-05 08:35